Jak vyčistit kuchyňský dřez

cisteni-drezu-uvod

Často se nás zákazníci ptají: „Jak a čím mám dřez čistit? Je nutné ho něčím pravidelně ošetřovat? A jak zabráním poškrábání?“ Ano, chápeme, že dřez chcete mít co nejdéle pěkný, a proto jsme níže sepsali nejdůležitější rady, díky nimž věříme, že bude dřez po mnoho let ozdobou vaší kuchyně.


Jak zabránit většímu znečištění?

Základní a nejdůležitější radou týkající se údržby dřezů je pravidelná péče. Když dřez (ať granitový nebo nerezový) po každém vaření nebo umývání nádobí setřete měkkou bavlněnou nebo mikrovláknovou utěrkou, na níž dáte trochu neabrazivního čisticího prostředku, ušetříte si v budoucnu starosti s namáhavým čištěním. Doporučujeme také se vyvarovat delšímu položení potravin, které barví. Po umytí nezapomeňte dřez dosucha vytřít. Čím méně bude na povrchu vody, zvláště to platí pro odkapávací plochu, tím menší budete mít starosti s usazováním vodního kamene.


TIP: Podrobnější informace najdete na našem blogu v článcích:pece-o-drez


Jak dřez vyčistit od skvrn?

Zvláště u bílých a světlých dřezů někdy bývá problém s barevnými skvrnami například od červené řepy či borůvek. Pokud nezaberou běžné čisticí prostředky, doporučujeme sáhnout po speciálních čističích na dřezy – jsou k dispozici i podle použitého materiálu.


Jak se zbavit nevzhledných map způsobených vodním kamenem?

Na trhu je mnoho chemických čističů, které jsou určené na odstranění vodního kamene, ale velmi dobře poslouží také sama příroda – konkrétně ocet a kyselina citronová. Stačí si do rozprašovače udělat roztok (polovinu octu, polovinu vody) a nechat pár desítek minut působit. U silnějších vrstev usazenin klidně i déle.

kyselina-citronova-drez


Jak vyčistit keramický dřez?

U keramického dřezu je údržba asi nejsnazší. Hladký povrch zabraňuje usazování špíny, také mytí potravin, které barví, není problematické (v případě, že tedy keramický povrch není narušený). Na čištění radíme vzít měkkou houbičku nebo hadřík (z bavlny, mikrovlákna) a k tomu vodu s běžným neabrazivním saponátem.  Pokud máte tvrdou vodu, povrch často utírejte dosucha. A když se vodní kámen přece jen objeví, doporučujeme do rozstřikovače nalít vodu s octem nebo šťávou z citronu.

udrzba-keramicky-drez


Jak vyčistit dřez z umělého kamene?

Dřezy z umělého kamene, jako je corian či technistone, se v poslední době začínají těšit větší oblibě a na rozdíl od dřezů z žuly či mramoru nejsou tak náročné na údržbu. Pro čištění dřezů z umělého kamene doporučujeme měkký hadr, který je namočený v mýdlové vodě nebo klidně do vody můžete stříknout trochu běžného čisticího prostředku. Stejně jako u ostatních typů dřezů není dobré používat agresivní abrazivní čistidla. Abyste zabránili usazování vodního kamene, snažte se povrch co nejvíce utírat, problematický hlavně bývá prostor kolem stojánkové vodovodní baterie. V případě usazení vodního kamene nastříkejte octový roztok.

pece-o-drez-u-kamene


Jak eliminovat poškrábání dřezu?

Čištění dřezu by určitě nemělo být na sílu, vyhněte se tedy saponátům, které v sobě mají abrazivní částice, jež povrch mechanicky obrušují. K čištění rovněž nepoužívejte drátěnky a jiné ostré předměty. A pokud jste zvyklí do dřezu odkládat příbory, nože a jiné nádobí, určitě dejte na dno gumovou podložku.


Co dělat, když je už dřez hodně zničený?

Pokud máte na dřezu už hodně škrábanců, do kterých se vám zažírá snadno špína, nebo na povrchu máte nevzhledné mapy, které už nejdou zcela odstranit, je nejlepším řešením koupit dřez nový. V naší nabídce najdete osvědčené nerezové dřezy, krásné a dnes trendy granitové dřezy i luxusnější keramické dřezy.

nerezovy-drez-produkt              granitovy-drez-produkt keramicky-drez-produkt


Jak vyčistit odpad u dřezu?

Aby vám voda z dřezu dobře odtékala a vyhnuli jste se častému čištění dřezu, doporučujeme všechny zbytky jídla nejprve vyhodit do koše. Vhodné je i používání sítek (ty už jsou dnes běžnou součástí dřezů, ale dříve to tak nebylo). I přes to je ale potřeba jednou za čas odpad u dřezu vyčistit a nemusíte hned použít nějakou chemii. Odpad dobře vyčistí jedlá soda, ocet či kuchyňská sůl. Podrobněji se o údržbě odpadu dočtete v článku: Jak vyčistit ucpaný odpad u dřezu

odpad-drez-cisteni


Máte ještě nějaké další otázky k čištění dřezů? Neváhejte nám zavolat nebo poslat e-mail, moc rádi vám poradíme.