Úchytky, ať už jsou u kuchyňské linky, šatní skříně, komody nebo třeba šuplíku pod umyvadlem, interiér výrazně oživí a přesně tady platí staré rčení, že za málo peněz lze udělat hodně muziky.
Abyste vybrali co nejlépe, doporučujeme vám před nákupem si položit několik otázek:
- Kam úchytky umístíte?
- Jak se vám drží?
- Jak moc musí být odolné, tedy z jakých materiálů a povrchových úprav vybírat?
- Jak stylově do interiéru zapadnou, neboli jaký zvolit typ úchytky a jakou barvu?
1. Umístění
Je jasné, že největší nároky jsou kladeny na úchytky v kuchyni, které budete používat každý den. Proto radíme zvolit úchytky z kovu, které jsou nejodolnější a nevadí jim chytání mokrýma rukama. V případě úchytek na méně používaném nábytku (třeba na komodě v ložnici) si bez obav můžete zvolit úchytky dřevěné nebo kožené. Co se týče velikosti, nejčastěji jsou používané rozteče v rozsahu 96 až 320 mm, ale samozřejmě vždy se řiďte podle šířky šuplíku nebo skříňky. Pro užší skříňky v rustikálních interiérech jsou vhodné i knopky.
2. Ergonomie
I sebepeknější kuchyňská úchytka, pokud se bude špatně držet, vás bude časem štvát. Proto našim zákazníkům vždy dáváme možnost si úchytku osahat (více info v sekci půjčovna vzorků).
Obecně radíme do kuchyně používat úchytky bez ostrých hran (zvláště jestli máte děti) a vzít v potaz, aby se dobře držela i mužům, kteří mají větší ruce. Oblíbené jsou úchytky typu hrazda a v poslední době zvláště profilové úchytky. Ty se umisťují na horní hranu dvířek, a jsou tak méně viditelné a také méně zasahují do prostoru.
Kvůli tomu, že ruce jsou v kuchyni často špinavé, nejsou vhodné zápustné úchytky, které se obtížněji čistí.
U úchytek, které plní především designovou funkci a používáte je minimálně, ergonomii řešit nemusíte a prioritní je jejich vzhled.
TIP PRO MODERNÍ INTERIÉR: Profilové úchytky jsou výbornou alternativou pro ty, kterým se líbí minimalistické pojetí, ale nechtějí mít bezúchytkové provedení. V kuchyni kvůli pohodlnějšímu otevírání doporučujeme vybírat profilové úchytky s větším přesahem (aby prsty měly za co zabrat), u ostatního méně používaného nábytku mohou být úchytky rovnější. Aktuálně mezi nejprodávanější profilové úchytky patří typy YOU a Lukata, které jsou dostupné ve více barevných provedeních.
3. Materiál a povrchová úprava
Nejčastěji zákazníci volí kvůli odolnosti kovové úchytky (zinkové a hliníkové), které bývají dostupné v několika povrchových úpravách: eloxovaný hliník, chrom satén, nikl satén, broušený hliník a chrom. Stylovější jsou úchytky dřevěné, kožené a porcelánové. V případě preference barev jsou žádané plastové, případně mohou být barevné i některé typy kovových úchytek, lakují se podle vzorníku RAL.
Zinkové úchytky
Nejčastěji je u úchytek používána zinkoslitina s různou barevnou povrchovou úpravou, ať už procesem galvanování nebo lakování. Typická úchytka vyrobena ze slitiny zinku je kovová úchytka Noemi, která je příjemná svým tvarem a dostupná ve více povrchových úpravách.
*[LO597/128,142319/128]*
Broušené povrchové úpravy se vyrábí složitějším procesem, nejprve dojde k povrchové úpravě např. nikl satén, následně se velmi jemně přebrousí a některé se ještě přelakují. Proto jsou mezi broušenými úchytkami matné nebo lesklé. Na broušených variantách se téměř nevyskytují viditelné otisky prstů.
Jako poslední je důležité zmínit povrchovou úpravu chrom, je to tradiční povrchová úprava, která by se mohlo zdát, že je malinko na ústupu, nicméně v kombinaci s dřevěným dekorem na dvířku je velmi trendy a je schopna si s kompletním vzhledem nábytku velmi hezky pohrát.
Hliníkové úchytky
Hliník jako profilový a lehký materiál s výbornými vlastnostmi a téměř neomezenými možnostmi pro výrobu je na úchytky jako stvořený. Hliníkové úchytky jsou velmi oblíbené a mohou být opatřeny povrchovou úpravou tzv. elox, eloxovaný hliník nebo také přírodní hliník, jak je asi nejvíc známo.
Úchytky z hliníku mohou mít povrchovou úpravu chrom nebo být obroušené. Při určitém postupu výroby jsou úchytky velmi blízko vzhledu nerezi, u nás je můžete nalézt také pod pojmem „imitace nerez“. Jejich tmavý lehce zelenomodrý odstín obroušený k dokonalosti tvoří nádhernou hliníkovou úchytku, která je k nerozeznání od té nerezové a skvěle se hodí do kuchyně ke kuchyňským spotřebičům s povrchovou úpravou nerez.
Jedna z velmi používaných a oblíbených hliníkových úchytek je například úchytka Porta dostupná v povrchové úpravě eloxovaný hliník, imitace nerezi a chrom. Nábytková úchytka z hliníku nevylučuje rovněž možnost lakování, velmi oblíbené jsou v černé barvě.
Dřevěné úchytky
Pro dokonalé navození přírodního vzhledu nábytku se dřevěná úchytka skvěle hodí a také díky současným možnostem frézování a lakování jsou dřevěné úchytky designovým prvkem, který působí nadčasově a v kombinaci s například bílou barvou dvířka působí velmi moderně. Samozřejmě dřevo je náchylné na vlhkost, proto nejsou dřevěné úchytky vhodné do kuchyní a koupelen.
*[143542/128,519823/64,139790/64]*
Kožené úchytky
Kůže stejně jako dřevo dodá nábytku přírodní vzhled a kožené úchytky (které mohou být doplněny i koženými knopkami) působí velmi originálně. Doporučujeme je například do ložnice či pánské pracovny.
*[121983,169068/96,98820026]*
Plastové gumové úchytky
Úchytky z plastu (gumy) jsou kvůli své měkkosti a bezpečnosti ideální na nábytek do dětského pokoje. Bývají v krásných pastelových barvách nebo i s nějakým motivem, například vláčku. Skvěle se k nim do kombinace hodí dětské knopky.
*[142358/64,389012,940.123,1678]*
Porcelánové úchytky
Porcelán se u úchytek kombinuje s kovem, proto porcelánové úchytky bez obav můžete použít i do koupelen a kuchyní, nejlépe laděné do venkovského, vintage a provence stylu. Velmi pěkně vypadá také kombinace s porcelánovými knopkami.
*[121938,LO284279,LO360611,LO1664]*
4. Design
Je jasné, že každému se líbí něco jiného a neexistuje jasné pravidlo, že do takto vybaveného interiéru musí přijít tento typ úchytky. Přece jen je ale dobré držet se těchto pár rad:
- Nekombinujte více typů úchytek v jedné místnosti, jak se říká, v jednoduchosti je krása.
- Snažte se úchytky barevně sladit s ostatními doplňky (například s barvou svítidel nebo klik).
- Do rustikálních a retro interiérů se hodí více ozdobné úchytky, například porcelánové nebo rustikální úchytky s povrchovou úpravou mosaz, měď či stříbro.
- Na moderní nábytek jsou žádoucí hladké úchytky jednoduchého tvaru (zaoblené, hranaté) a do minimalisticky laděného pak profilové úchytky.
- Trendy jsou nyní černé úchytky, které se krásně kombinují se světlými barvami a dřevodekory a ladí s dnes oblíbenými černými spotřebiči (varná deska, trouba,...).
Doufáme, že vám tento průvodce s výběrem pomohl, ale samozřejmě v případě dalších dotazů nám napište nebo zavolejte, rádi vám poradíme.