Čištění nerezového dřezu: Jak na to?

nerezove-drezy-cisteni-uvod

Nerezový dřez je stálicí v českých domácnostech. Je odolný, hygienický, hodí se prakticky do každé kuchyně. Aby ale byl pěkný i po pár letech používání, je potřeba se o něj starat. Přečtete si odpovědi na nejčastější dotazy našich zákazníků.


Jak často nerezový dřez čistit?

Nejlépe ihned po každém použití. Chápeme ale, že ne vždy je to možné, tak doporučujeme dřez důkladněji umýt alespoň jednou týdně.


Stačí použít obyčejný čisticí prostředek nebo je nutné mít něco speciálního?

Při každodenním používání si vystačíte s běžným čistícím prostředkem na mytí nádobí a mnohdy stačí jen voda. V případě většího znečištění a také pokud máte tvrdou vodu, je dobré používat roztok kyseliny octové (1 díl octa, 3 díly vody, nejlépe dát do rozprašovače) nebo speciální čisticí pasty, které jsou určeny k čištění nerezových dřezů.

cistici-pasta-na-drez


Jaký je správný postup při čištění?

Houbičku nebo bavlněný hadřík namočíte do vody, přidáte trochu čisticího prostředku a celý dřez otřete. Pak ho omyjete vodou a nakonec dosucha vytřete. Ideální jsou na to utěrky z mikrovlákna.


Jak použít čisticí pastu?

Aplikace je velmi jednoduchá. Nanestete ji pomocí vlhké houbičky, necháte chvilku působit, opláchnete vodou a osušíte. V případě většího znečištění můžete proces opakovat.


Mohu dřez čistit drátěnkou?

To rozhodně nedoporučujeme. Povrch poškrábete a bude se do něj pak více „zažírat“ špína. Stejně tak není dobré používat abrazivní a agresivní čističe a vyhněte se používání soli a přípravkům obsahující chlór.


Vadí, že je dřez (případně odkapávací plocha) stále mokrý?

Pokud máte tvrdou vodu, tak to hodně vadí, protože se vám bude tvořit bílý povlak, tedy usazeniny vodního kamene. Proto vždy zákazníkům radíme dřez co nejčastěji utírat suchým hadrem a nenechávat v něm (a případně na odkapávací ploše) špinavé nebo mokré nádobí. Stejně tak mycí houbu a hadřík nenechávejte položený ve dřezu.

cisteni-nerezoveho-drezu2


Jak odstranit z nerezového dřezu vodní kámen?

Buď můžete použít již zmíněný octový roztok, čisticí pastu nebo je levným a dostupným řešením použití jedlé sody. Sáček nasypete do dřezu a houbičkou důkladně rozetřete na všechna místa, usazeniny bývají především kolem vodovodní baterie a kolem výpusti a excentrického ovládání. Podle míry znečištění nechte působit a pak už jen umyjete čistou vodou a otřete suchou utěrkou.

cisteni-nerezoveho-drezu1


Liší se údržba nerezového dřezu podle toho, jakou má povrchovou úpravu?

Údržba není odlišná, zásadní je, jak moc je tvrdá voda a podle toho je potřeba se o dřez starat (v případě hodně tvrdé vody ho hlavně nenechávat mokrý). Samozřejmě o lesklý nerezový dřez je péče největší, na strukturovaném povrchu nejdou šmouhy tolik vidět.