Čištění granitového dřezu: Jak na to?

granitovy-drez-cisteni-uvod

Granitový dřez je u Čechů ve stále větší oblibě, a tak se množí dotazy, čím ho čistit a jak se o něj vlastně starat. Nebojte, není to, jak vám ukážeme na následujících řádcích, žádná věda.

Jak se starat o granitový dřez?

Nejdůležitější je nepodcenit pravidelnou, nejlépe dennodenní, údržbu a zbavit se zlozvyků, jako je nechávání špinavého nádobí v dřezu po dlouhou dobu nebo pokládání nožů a příborů do mycí vany.

Granitový dřez má tu velkou výhodou oproti nerezovému, že má hodně odolný povrch proti poškrábání, ale samozřejmě také nesnese všechno. Rozhodně se tedy vyhněte používání drátěnek, kartáčů, bělidel, abrazivních čističů a zkrátka agresivních čističů, jako je třeba savo. Pozor taky při používání čističů odpadu, ať vám čistič moc „nevybublá“ ven.

Čím konkrétně dřez čistit a jak ho poté ošetřit?

Osvědčilo se nám používat měkkou houbičku, na niž dáme trochu běžného saponátu na mytí nádobí, a krouživými pohyby dřez, a případně pokud je součástí také odkapávač, umyjeme. Pak už stačí jen opláchnout teplejší vodou a utěrkou z mikrovlákna dosucha otřít.

cisteni-granitoveho-drezu-umyt - kopie                    cisteni-granitoveho-drezu-oplachnout

cisteni-granitoveho-drezu-utrit-dosucha

Pokud máte hodně tvrdou vodu, je dobré používat i roztok kyseliny octové (1 díl octa, 3 díly vody) a jednou za pár dnů roztok na dřez nastříkat a setřít.

Abyste povrch dřezu měli co nejdéle pěkný, doporučujeme ho jednou za čas „namazat“ pár kapkami olivového nebo slunečnicového oleje.

Vadí, když v dřezu (na odkapávači) stojí delší dobu voda?

Ano, vadí. Voda, respektive v ní obsažený vodní kámen, vytváří bílé nevzhledné mapy a také usazeniny vodního kamene se pak zabarví (například když si do dřezu dáte sáček čaje). Doporučujeme se snažit mít granitový dřez co nejvíce suchý. Nenechávejte tedy na odkapávači mokré nádobí a také mycí houbu dejte mimo dřez.

Jak vyčistit granitový dřez od vodního kamene?

Pomáhá pravidelné používání čističů na bázi kyseliny octové nebo citronové (nebo si jednoduše můžete do vody nalít trochu octu či vymačkat pár kapek z citronu).

V případě většího znečištění máme dobré zkušenosti se speciálními čističi, které dodávají přímo výrobci granitových dřezů. Konkrétně si u nás můžete od německého výrobce Blanco koupit čistič skvrn Blanco ACTIV Pulver. Pomůže s odstraněním vodního kamene i barevných skvrn například od čaje nebo ovoce. Působí bez dalších čisticích prostředků.

Aplikace je jednoduchá:

  1. Prášek nasypete na znečištěné místo (ve většině případů na dno vany dřezu).
  2. Zalijete teplou vodou ideálně o teplotě 70 °C do výšky cca 2 cm.
  3. Necháte prášek rozpustit a působit (alespoň 2 hodiny).
  4. Vodu vypustíte a následně důkladně vysušíte hadříkem.

cistic-skvrn-pro-granitove-drezy-blanco-activ-pulver

Je lepší na údržbu granitový nebo nerezový dřez?

To nelze jednoznačně napsat, záleží, jak moc máte tvrdou vodu, jak se o dřez staráte, jak moc jsou dřezy kvalitní a také jakou zvolíte povrchovou úpravu (v případě nerezového) a jakou barvu (u granitového).

Jak vyčistit bílý granitový dřez?

Bílý dřez vyžaduje více péče než tmavé dřezy (jsou na něm více vidět drobky a zbytky jídla), ale jeho čištění se nijak neliší. Opět doporučujeme použít speciální čistič na granitové dřezy a následně utřít dosucha. U kvalitních bílých granitových dřezů (například od značky BLANCO) nemusíte mít obavy ani ze zabarvení od potravin, jako jsou borůvky nebo řepa.

bily-granitovy-drez-fot

Jak vyčistit černý granitový dřez?

Na černém granitovém dřezu se brzy mohou vyskytovat bílé skvrny od vodního kamene, proto doporučujeme ho důsledně vytírat dosucha a používat speciální čističe nebo octový roztok.

cerny-granitovy-drez-fot

Věříme, že podle uvedených rad bude váš dřez opět jako nový, ale kdybyste přece jen ještě měli nějaké dotazy nebo si chtěli už koupit nový granitový dřez, neváhejte se nám ozvat, rádi vám poradíme.