5 tipů k umístění elektro zásuvek do kuchyně

elektro-zasuvka-uvodni-fotka

Řešíte umístění zásuvek v kuchyni? Jaký zvolit typ? A jaký počet zásuvek je v kuchyni optimální? Na vše podstatné ohledně elektro zásuvek do kuchyně najdete odpovědi na následujících řádcích.

1. Kdy umístění zásuvek v kuchyni řešit?

Nejlépe již ve fázi projektu a nejpozději, když se začnou dělat rozvody elektroinstalací. Opravdu se vyplatí dopodrobna si promyslet, kde jaký spotřebič bude stát a jak budete mít linku navrženou. Díky tomu při montáži kuchyňské linky nebude potřeba nic dosekávat, nebo v horším případě pak celý život nadávat, že například u kuchyňského robotu nemáte zásuvku a musíte vždycky použít prodlužovačku.

2. Jaký počet zásuvek je optimální?

Nelze odpovědět přesným číslem, protože je to odvislé od velikosti kuchyně. Standardně se ale počítá se zhruba 5 zásuvkami pro velké nebo vestavné spotřebiče (lednice, myčka, digestoř, trouba, mikrovlnná trouba) a dalších 3, 5 zásuvek pro menší spotřebiče (tyčový mixér, kávovar, rychlovarná konvice, ...). Vzhledem k tomu, že tzv. udělátek do kuchyně ale časem přibývá (např. vestavný vysavač, elektrický vysouvací odpadkový koš, rýžovar, pomalý hrnec, …), radíme ještě pár záložních zásuvek dodat.

zasuvka-pomeranc

3. Kam zásuvky správně umístit a kam je naopak nedávat?

Doporučujeme mít zásuvky v každé zóně (přípravné, varné, výdejné), abyste nemuseli spotřebiče složitě předělávat. Pokud se rozhodnete pro klasické nástěnné zásuvky, tak ty bývají ve výšce 20 až 30 cm nad pracovní deskou. Modernější jsou ale vestavné elektro zásuvky, jejichž umístění je zcela na vás – mohou být v rohu, v zadní části desky nebo dokonce mohou vyjíždět z horních skříněk.

Zásuvky, které jsou určené pro vestavné spotřebiče, umisťujte nad, pod nebo vedle daného spotřebiče. Když pak budete potřeba například odpojit troubu, nemusíte ji složitě vyndávat.

Co se týče míst, kam byste zásuvku raději kvůli bezpečnosti dávat neměli, tak se jedná o prostor nad varnou plochou a nad dřezem.

4. Jsou lepší zásuvky na stěnu nebo vestavné do pracovní desky?

Za nás praktičtější a designově zajímavější jsou vestavné zásuvky, ať už jsou v minimalistickém provedení se dvěma zástrčkami, nebo ve variantě větších výklopných zásuvek, výsuvných sloupků či jako naložené zásuvkové lišty.

Vestavné zásuvky jsou žádoucí především na kuchyňských ostrůvcích, kde je toto řešení jediné možné, protože ostrůvek nemá záda.

U našich zákazníků jsou nejoblíbenější:

  • zásuvky Bachman Twist – jsou k dispozici v kulatém i hranatém provedení a ve 4  povrchových úpravách/barvách (bílá, černá, nerez, chrom). Tyto zásuvky doporučujeme do desky, pod kterou plánujete šuplík, protože zásuvky Bachmann Twist mají hloubku pouze 40 mm. 

zásuvka-bachmann-twist-cerna

vyklopna-zasuvka-box-bila

  • zásuvkové sloupky – za velmi příznivou cenu získáte sloupek s několika zásuvkami, pouze je potřeba počítat s velkou stavební hloubkou, takže se instalují do skříněk (bez šuplíku).

vysuvny-zasuvkovy-sloupek

TIP: Více se dočtete na našem blogu. V článku o vestavných elektro zásuvkách například rozebíráme bezpečnost elektro zásuvek a co dělat, když dovnitř nateče voda nebo napadají nečistoty.

5. Jaké vychytávky elektro zásuvky nabízí?

V případě vestavných zásuvek jsou často součástí USB nabíječky s koncovkami A/C. Můžete tak pohodlně začít nabíjet mobil, chytré hodinky a další drobné elektro zařízení.  A pokud byste kuchyňské zásuvky chtěli mít opravdu vymakané, doporučujeme využít naši možnost konfigurace.