7 otázek a odpovědí k výměně a opravě kliky

oprava-kliky-uvodni-fotka

Kliky nejsou jen pěkným bytovým doplňkem, ale samozřejmě v prvé řadě musí být funkční. Sepsali jsme tedy několik dotazů, které v souvislosti s výměnou či opravou kliky řešíte nejčastěji.

Zvládnu vyměnit kliku sám?

Ano, jen ještě před výměnou zkontrolujte, jestli nové dveřní kování překryje díry po vrutech. Doporučujeme, nejprve starou kliku sundat a vše poměřit. K výměně kliky budete určitě potřebovat vrtačku a šroubovák. Hodí se rovněž tužka a dle situace můžete potřebovat i vrták, nejčastěji průměru 6 mm. Všechno další montážní příslušenství je součástí balení dveřního kování.

TIP: Jestli ještě váháte, jaké dveřní kování vybrat, v našem blogu vám poradíme → Jak vybrat kliku ke dveřím.

Jak postupovat při výměně rozetového kování?

Poté co si zkontrolujete, že balení rozetového kování je kompletní, vložte do otvoru čtyřhran a na dveře si pomocí lepící pásky připevněte papírovou šablonu. Podle ní vyvrtejte všechny zaznačené otvory. Následně nasaďte tělo rozety a vše sešroubujte. Nakonec nasaďte krycí rozetu. Kliku na čtyřhran zafixujte červíkem pomocí imbusového klíče.

oprava-vymena-kliky

Jak na montáž štítového kování?

Instalace štítového kování je obdobná jako u rozetového. Nejprve si pomocí šablony označíte pozici dírek pro šrouby na dveřích. Pak vyvrtáte otvory a následně štíty s klikami sešroubujete.

Co dělat, když je klika uvolněná? 

Oprava je velmi snadná – stačí utáhnout malý šroubek (tzv. červík), který je zespodu kliky a utahuje se imbusovým klíčem.

Jak opravit kliku, která nedrží ve vodorovné poloze?

Když tzv. klika padá, bývá problém v prasklé nebo uvolněné pružině v zámku. Řešením je tedy vyšroubovat zámek a nahradit starou pružinu novou. Pokud ale máte zámek delší dobu, je vhodnější koupit zámek úplně nový.

Co s klikou, která vrže?

Stejně jako v případě okenního kování je řešením mechanismus promazat. Stačí ale jen pár kapek oleje a dejte pozor, abyste si povrch dveří nezamastili.

Dá se opravit povrch kliky?

Hlavně u černých klik se může stát, že se povrch poškrábe a je to více viditelné než třeba v případě nerezových klik. Můžete zkusit povrch přestříkat, ale z naší zkušenosti je lepší starou kliku vyměnit za novou.

Máte ještě nějaké otázky? Zavolejte nám nebo napište e-mail, rádi vám poradíme.