Jak vybrat kliku ke dveřím: 10 nejčastějších otázek

jak-vybrat-dverni-kliky-uvod

Kliky dokážou i obyčejným interiérovým dveřím dodat šmrnc, což ale neznamená, že byste při jejich výběru měli řešit jen vzhled. Přečtěte si, co naši zákazníci řeší nejčastěji a na co je potřeba při nákupu pamatovat.

Jaký je rozdíl mezi rozetovým a štítovým kováním?

Odlišuje se vzhledem a tedy i technickým provedením a způsobem montáže. V současnosti populárnější rozetové kování se skládá ze dvou částí, a to kliky a rozety, zatímco štítové kování je v jednom kuse, klika je spojena s otvorem pro zámek.

Rozetové kování vypadá lépe, elegantněji, ale bývá dražší. Štítové kování vychází levněji a bývá častěji používané na venkovní vchodové dveře.

dverni-rozetova-klika

Jak se dveřní kování montuje?

Jak už vyplývá z prvního dotazu, způsob montáže závisí na typu dveřního kování. Rozetové kování se montuje skrz dveře, po upevnění se hlavička šroubu skryje pod rozetu, vše se tak esteticky začistí. Při nákupu rozetového kování nemusíte vědět rozměry kliky či rozety, jen budete mít do dveří nachystané předvrtané otvory (pokud byste chtěli mít na dveřích pouze kliku, a ne rozetu, je potřeba to sdělit výrobci dveří už před výrobou dveří).

U štítového kování potřebujete znát rozteč, tedy vzdálenost mezi osou kliky a osou klíče. Běžné rozteče jsou 72 a 90 mm. Následná montáž se provádí nejčastěji skrz dveře, kdy z jedné strany kliky je vidět hlavička spojovacího šroubu. Výhodné je, že součástí balení štítového kování je papírová šablona, aby instalace byla snazší.

Rozteč zjistíte, když změříte vzdálenost od středu otvoru pro kliku po střed otvoru pro klíč.

otvory-pro-kliky

TIP: Dejte si pozor na upevnění kování ke dveřím. Nejčastěji se kliky montují otvorem skrz dveře, kde se prošroubují přiloženým spojovacím kováním k sobě navzájem. Spoj je tak pevný a odolný. Jsou však kliky, zejména levnější skupiny, kde se šroubuje pomocí vrutů do dveří. Tento spoj je slabší zejména vlivem tenkého materiálu použitého na dveře, ve kterém vrut nedrží dostatečně pevně.


Většina klik se pohybuje v kluzném pouzdru vsazeném do těla štítu nebo rozety a za pomocí vratné pružiny se vrací do původní polohy. Aby se docílilo hladšího chodu kliky, zejména v prostorách s vyšší frekvencí. Jsou dostupné, jako téměř nejvyšší standard, kování s kluznými SLIDEBLOC nebo kuličkovými ložisky PULLBLOC.

specialni-tiche-rozety-slideblocspecialni-rozety-tiche-pullbloc

Jaký vybrat materiál?

Záleží, kolik chcete do interiérových klik investovat. Cena dveřního kování odráží nejenom designové provedení, ale právě také druh materiálu a povrchové úpravy. Nejlepší, ale i nejdražší jsou mosazné kliky, cenově příznivější jsou kliky z nerezu, zinku a hliníku.

Nerezové kliky vynikají velkou odolností (včetně požární odolnosti) a případné poškrábání se dá rozleštit. Nerezové kliky bývají v univerzální stříbrné barvě a jsou k dispozici v leštěném a matném provedení.

Plusem zinkových a hliníkových klik je větší povrchová variabilita (chrom, broušený a matný nikl, černá, bílá barva) a pestré je i jejich tvarové provedení. V porovnání s nerezovými kliky však nejsou požárně odolné a v případě poškrábání je vryp více viditelný.

89529_dverni-klika-avanti-cerna-chrom 89553_dverni-klika-mab

Co koupit, když mám posuvné dveře?

U posuvných dveří se otevírání/zavírání řeší pomocí madla. Opět je nutné před koupí znát rozteč. A pamatujte, že u posuvných dveří, které se zavírají do pouzdra, bude kvůli madlu o něco zúžený průchod. Pokud tedy chcete zachovat dostatečně velký průchod (například 80 cm, aby se tam vešel vozíčkář), musíte mít větší stavební otvor než u klasických otevíracích dveří.

82081-8_posuvne-kovani-porta-glass

Co znamenají zkratky BB, PZ, WC?

Podle těchto zkratek poznáte, jaký je použit zámek a typ klíče.

Dózický klíč (BB) je vhodný do dveří, které oddělují jednotlivé pokoje (tedy např. do kuchyně, ložnice, dětského pokoje). Nechrání cennosti (většinou jedním klíčem lze odemknout více dveří).

Cylindrický klíč, nejčastěji označovaný jako fabkový (PZ), nabízí větší zabezpečení a může se použít například u dveří, které v jednom domě oddělují dva byty.

Na záchod a do koupelny se používá WC zámek. V něm není klíč, který by šel vydělat, jen z vnitřku toalety pootočíte kličkou. Z druhé strany (ze strany chodby) je drážka, takže zámek nelze rukou odemknout. Pokud by ale bylo potřeba (například když se uvnitř nedopatřením zamkne malé dítě), můžete zámek odemknout pomocí šroubováku. U WC zámku se standardně používá čtyřhran o rozměru 6×6 mm, u rozet se čtyřhranem 4×4 mm se dá použít redukce a kování je pak plně kompatibilní se zámkem.

typy-otvoru-pro-zamek

Jaké kliky vybrat do hodně navštěvovaných prostorů?

Je potřeba zvolit kliky s vyšší frekvencí zatížení. Existují čtyři základní skupiny a navíc ještě můžete mít kliky, které se instalují na protipožární dveře.

zatez-dveri-kliky

Je potřeba při nákupu kování vědět orientaci dveří?

Jestli máte z obou stran kliky, nic řešit nemusíte, ale pokud jste zvolili provedení klika/koule, potřebuje orientaci znát. Směr otevírání zjistíte tak, že si stoupnete na stranu, kam se dveře otevírají. Tam, kde jsou dveřní závěsy, se jedná o stranu určující stranovou orientaci dveří. Pak už jen určíte, z jaké strany bude koule.

kliky-orientace-dveri

Jaké kování zvolit do moderního interiéru?

Design je individuální záležitostí, takže hlavě záleží na tom, co se vám líbí, ale obecně se do moderního interiéru (např. minimalistický, skandinávský, industriální styl) doporučuje rozetové kování. Skvěle vypadá kombinace bílých dveří a černé kliky.

93708-1_dverni-klika-elara-cerna

Jaké kování je vhodné do rustikálního bytu?

Opět je to otázkou vkusu, ale do interiérů zařízených ve vesnickém nebo retro stylu spíše radíme štítové kování, u něhož jsou kliky barevně i tvarově zdobnější. Navíc rustikální kliky můžete sladit s ostatními doplňky, například k porcelánovým úchytkám budou skvěle pasovat porcelánové kliky.

89583-2_dverni-klika-cetus-starostribro

Zvolit hranatou nebo kulatou rozetu?

Záleží, co se vám více líbí, funkčnost je stejná. Obecně lépe vypadá, když je v interiéru tvarová stálost. Pokud tedy máte například svítidla, zrcadlo nebo umyvadlo hranatého tvaru, volte hranatou i rozetu. Samozřejmě volba hranatého nebo zaobleného tvaru je i u štítového kování.

89655_dverni-klika-lea-lux-cerna 89640_dverni-klika-as-lux-cerna

Máte k tématu dveřního kování ještě nějaké dotazy? Neváhejte nám napsat nebo zavolat, rádi vám poradíme.