Výběr odpadkového koše do kuchyně: 10 otázek a odpovědí

Jak velký koš koupit pro čtyřčlennou domácnost? Vestavný, nebo volně stojící? Kam ho umístit? Kolik bude stát? Sepsali jsme odpovědi na nejčastější dotazy při výběru odpadkového koše do kuchyně.

uvodni-fotka

Jak velký koš koupit pro čtyřčlennou domácnost?   

Obecně se uvádí, že pro rodinu o čtyřech osobách bude potřeba odpadkový koš o objemu 40 až 60 litrů. Nemusí jít ale jen o jednu nádobu. Naopak. Lepší je koupit koš s více oddíly, přičemž počet závisí na tom, co všechno chcete třídit.

Pro méně početné domácnosti o dvou až třech členech postačí koš zhruba do 40 litrů a pro jednoho člověka můžete zvolit ještě menší koš o objemu 10 až 20 litrů.

RADA: Nepřežeňte to s velikostí. Příliš velký koš svádí k méně častému vynášení, což vede k nepříjemnému zápachu. Zároveň objemnější koš zbytečně zabere moc místa.

Kam je nejlepší koš na odpadky umístit?

Nejčastěji bývá koš pod dřezem, protože právě v mycí části je potřeba něco vyhodit největší. Jsou ale možné i jiné varianty – v rohové skříňce nebo i v ostrůvku. Vždy byste si měli pohlídat, aby koš byl poblíž přípravné a mycí zóny.

Je praktičtější vestavný koš, nebo samostatně stojící?

Za nás rozhodně vestavný, i když je počáteční investice vyšší. Vestavný odpadkový koš totiž nehyzdí design kuchyně a je hned po ruce (samostatně stojící koš nemůže být většinou uprostřed linky, takže je k němu dál). Navíc vestavný koš je stabilnější a vyhazování do něj bývá pohodlnější v porovnání s košem s kolíbkou.

Pro ty, kteří kuchyňskou linku teprve plánují, doporučujeme už při rozvržení nad umístěním koše přemýšlet a určit si typ (a podle toho volit rozměry skříňky). Za nás jsou nejpraktičtější koše do šuplíku (zásuvky), protože u nových kuchyní bývají právě šuplíky nejčastěji. Do starších kuchyní, u kterých jsou spíše klasické skříňky s dvířky, jsou vhodné koše na dvířka nebo za dvířka (se závěsem).

Všechny tyto tři typy u nás seženete plus ještě máme v nabídce levnější volně stojící koše. Ty jsou dobrou variantou do kuchyní v chalupách a tam, kde vaříte jen občas.

Jaký koupit koš do zásuvky (šuplíku)?

Zvolit můžete designové vestavné koše Blanco, nebo levnější koše PRACTIKO. Vždy si zkontrolujte rozměry, nejen šířku, ale také výšku.

system-odpadkovych-kosu-praktik

Jaký koupit koš do skříňky s dvířky?

Vybírejte z typů, které se montují přímo na dvířka, nebo do vnitřku skříňky. Oblíbené jsou koše GATOR.

vestavny-kos-blanco

Jaký koupit koš do malé kuchyně?

Určitě vestavný a nejlépe když využijete místo pod dřezem. Oblíbený je například koš Sinks PATTY, který se vejde do skříňky, která je jen 30 cm široká. Montuje se ke dnu korpusu a k bočním stěnám.

Jaký zvolit koš, když chci třídit?

Budete potřebovat koš s více oddíly, minimálně třemi – na plast, papír a směsný odpad.  Nejvíce bývá plastu a papíru, takže tyto nádoby by měly být větší. Pro snazší orientaci jsme vytvořili samostatnou kategorii, kde najdete koše na tříděný odpad.

30060_system-kosu-sinks-practiko-800-pro-vlozeni-do-zasuvk

TIP: Sepsali jsme na náš blog 15 nejčastějších dotazů k třídění odpadu.

Jak to udělat, aby koš sám vyjížděl?

Výrobce Blanco nabízí pro některé vestavné koše nožní ovládání nebo elektrické otevírání.

elektricke-oteviraci-automove

Je lepší plastový, nebo kovový koš?

Plast je lehký, nehrozí, že by korodoval, takže my doporučujeme plast, přičemž je ale třeba zmínit, že osvědčení výrobci (Blanco, Sinks) používají opravdu odolný plast, který se jen tak lehce nezničí.

30003_vestavny-odpadkovy-kos-sinks-paprika-ino 29955_vestavny-odpadkovy-kos-sinks-sesamo-45-1x16l

Na kolik průměrně odpadkový koš do kuchyně přijde?

Volně stojící koše o malém objemu přijdou na pár stovek. Větší, které stojí ve vložce (například koše PRAKTIK) kolem tisícovky a vestavné od značky Blanco se průměrně prodávají kolem tří až čtyř tisíc korun. Počáteční investice tedy je vyšší, ale zase získáte koš, který vám bude sloužit roky a nebude vás při každém použití štvát (jak tomu často bývá u levných košů, které ve skříňce či šuplíku nedrží stabilně).

Máte ještě nějaký dotaz? Zavolejte, nebo napište, rádi vám poradíme.