Kuchyně inspirace: tipy a fotogalerie

Sháníte nápady pro vaši novou kuchyni? V naší rozsáhlé fotogalerii kuchyní jistě najdete inspiraci. Navíc přidáváme odpovědi na 5 nejčastějších dotazů, které vám při plánování kuchyně vrtají hlavou.

1. Jaký zvolit design?

  • Mezi populární styly kuchyní patří moderní minimalistický, skandinávský, rustikální a provensálský. U prvních dvou designů převažují světlé barvy a dvířka skříněk jsou hladká (lesklá, matná). Naopak pro rustikální a provensálský styl jsou charakteristická zdobná dvířka (s vyfrézováním, patinou) a často se používá dřevo.
  • Doporučujeme design kuchyně sladit s dalšími místnostmi, dvojnásob to platí v případě, když máte kuchyň spojenou s obývacím pokojem. Propojovacím prvkem jsou stejné nebo podobně vypadající úchytky, osvětlení z jedné kolekce a stejný dekor podlahy.

Fotogalerie kuchyní pro inspiraci

2. Jaký mít tvar kuchyně?

  • Nejběžnějším rozložením jsou tvary kuchyní do L, U a v kombinaci s ostrůvkem.  Tvar ovlivňují rozměry místnosti a plánovaná velikost linky. Vždy ale pamatujete na to, abyste měli zóny pro jednotlivé činnosti (na skladování, na mytí, na vaření, na výdej) a že největší plochu si nechejte mezi dřezem a varnou deskou.
  •  Podrobně jsme téma rozvržení kuchyně rozebrali v článku: Jak na ergonomické uspořádání kuchyně

zony-kuchynska-linka

3. Kolik mít elektro zásuvek?

elektro-zasuvka-clanek

4. Jaké vybrat materiály?

  • Kvůli příznivé ceně jsou mezi Čechy nejžádanější kuchyně z dřevotřískových desek, které jsou potažené odolným laminem – LTD (mohou být ale i dražší povrchy – akryl, lak, dýha). Finančně náročnější jsou pak kuchyně z MDF (jedná se o desky, které mají kompaktnější strukturu než dřevotřískové desky) a masivu.
  • Pracovní desky bývají běžně z laminátových desek s tzv. postformingem (hrana je zaoblena), dražší jsou desky z kamene, kompaktu, masivu či umělého kamene.
  • Dřezy bývají z granitu nebo nerezu, případně u rustikálních kuchyní z keramiky.
  • Na zadní část linky se nyní hojně používají skleněné panely a betonové stěrky.

sklenena-zastena-clanek

5. Na kolik mě nová kuchyň přijde?

  • Finální cenu nejvíce ovlivňuje velikost linky, množství a ceny spotřebičů a použité kování a materiál na skříňky (i typ povrchové úpravy).
  • Doporučujeme nešetřit na kování (za nás je topka kování Blum), protože když se vám šuplíky budou za chvíli špatně otvírat nebo dovírat, bude vás to dennodenně štvát.

kuchyne-clanek

Doufáme, že vám tato inspirace při plánování vaší nové kuchyně pomohla a pokud byste měli ještě nějaké dotazy, napište nebo zavolejte, rádi pomůžeme.