Inspirace na Provence kuchyně: Jak ji zařídit?

provence-kuchyn-uvodni

Vytvořte si útulnou kuchyň plnou vůní bylin a levandule s typickými prvky provensálského stylu. Poradíme vám, jak kouzlo francouzského venkova přenést k vám domů.

Dřevěný nábytek

Masivní dřevo je základem provensálské kuchyně. Používá se na kuchyňské linky, stoly, židle, lavice či kredenc. Oblíbené jsou světlé druhy dřeva, jako je borovice, buk, jasan, bříza a dub. Ale nemějte obavy, krásnou Provence kuchyň pořídíte i v levnější variantě – použijí se vyfrézovaná fóliovaná dvířka. Jsou dostupná ve věrohodných dřevodekorech i uni barvách – doporučujeme bílou, béžovou, smetanovou, světle šedou a další světlé odstíny.

dvirka-provence-clanek1 provence-dvirka-clanek2

Nábytkové úchytky

I když byste měli jen obyčejnou bílou linku, velké divy s ní udělají vhodně vybrané úchytky či knopky. Oblíbené jsou kovové úchytky typu hrazda v patinované mosazi, mědi nebo bronzu, dále porcelánové a dřevěné úchytky. U nás seženete v jedné kolekci úchytku i knopku, takže máte řešení na užší i širší skříňky.

uchytky-provence-clanek knopka-provence-clanek

Keramický dřez

I když je dnes standardem mít v kuchyni myčku, samozřejmě bez dřezu se žádná kuchyň neobjede a u té ve stylu Provence se mycí místo může stát dokonce ozdobou. K dostání jsou zářivě bílé keramické dřezy – nejčastěji se umisťují na desku, ale jsou dostupné i typy pod desku.

keramicke-drezy-provence

Retro baterie

Ke keramickému dřezu budou krásně vypadat retro baterie. Mohou mít klasickou páčku, ale stylovější jsou dva kohoutky na studenou a teplou vodu. Pokud budete mít porcelánové úchytky, doporučujeme zvolit baterii s porcelánovým zdobením.

provence-baterie-clanek

Malované nádobí

Typické je pro Provence porcelánové nádobí s květy, nejčastěji levandulemi. Hrnečky a další drobné kuchyňské náčiní (dřevěná prkénka, kovové naběračky, plecháčky) zavěste na zadní stěnu linky pomocí věšáků nebo závěsného systému.

zavesny-system-provence-clanek

Textilní doplňky

Rozhodně nezapomeňte na textilní doplňky, jako jsou kuchyňské chňapky, utěrky, záclony, ubrusy, podsedáky a polštáře. Vybírejte materiály jako bavlna, len a krajka, volte světlé barvy a motivy s levandulí, slunečnicemi nebo olivovými větvičkami.

Květiny

Ozdobte kuchyň čerstvými květinami ve vázách a džbánech. Na parapet nebo slunná místa přidejte květináče s bylinkami, na temnější místa do džbánů a váz naaranžujte sušené květiny, jako je levandule, rozmarýn a tymián.

Obrazy, dekorace, starožitné předměty 

Pro Provence kuchyně je typická útulnost, a tak sem patří i starožitné předměty, které třeba už tolik nevyužijete, například staré váhy, konvice na mléko, hmoždíře, formy na pečení či dřevěné lžíce. A jestli chcete mít atmosféru francouzského venkova dokonalou, na zeď pověste drobné obrázky s typickými motivy, jako jsou levandulová pole, olivové háje či vesnička s kostelíkem.

Osvětlení

Volte spíše více menších svítidel – lustry, lampičky – z dřeva nebo kovu s patinou či záměrným poškozením. Atmosféru doplní lucerny a svíčky.

Provence kuchyně – fotogalerie na inspiraci