Z jakého materiálu vybrat ten správný kuchyňský dřez?

Zaměříme se na výrobce BLANCO a jeho tří materiály pro výrobu dřezů:

1. Granitový kuchyňský dřez - BLANCO SILGRANIT PuraDur

     granit (80% drcené žuly a 20% akrylátové polymerové pryskyřice - pojivo)

2. Nerezový kuchyňský dřez

     tradiční nerezová ocel (nejkvalitnější potravinářská ocel 18/10, která obsahuje 18% chromu a 10% niklu)

3. Keramický kuchyňský dřez

 

SILGRANIT PuraDur_Hygiena 01270502g - edit 08120208g - edit

 

Při procházení jednotlivých typů materiálu budeme vycházet z konkrétních modelů a modelových řad výrobce.

Granitové kuchyňské dřezy BLANCO SILGRANIT PuraDur

Momentálně se jedná o nejoblíbenější materiál dřezů od výrobce BLANCO. 

Co je to SILGRANIT?

Je  z 80 % tvořen nejtvrdší části žuly (granitu) a to je materiál, který svým hedvábně kamenným povrchem vytváří příjemný kamenný charakter dřezu. Dostupný je v deseti barvách, sladěným s bateriemi BLANCO. Skvěle se udržuje a je velmi odolný.

drez-blanco-silgranit-cerny

 

BLANCO SILGRANIT je maximálně odolný proti poškrábání, v kuchyni při běžném používání téměř nerozbitný a odolá teplotám až 280°C. Tento materiál je stoprocentně hygienický a vzhledem k používání v kuchyni je zdravotně nezávadný. Díky obsaženým částicím na bázi teflonu je na povrchu docílen “nesmáčivý efekt”, který brání usazování nečistot. Údržba tohoto dřezu je tak velmi jednoduchá.

Dřezy BLANCO SILGRANIT PuraDur jsou nositelem ochranné známky Hygiene+Plus, která svědčí o ochraně před bakteriemi, znečištěním a snadné péči. Patentovaná formule na hygienickou ochranu redukuje růst nebezpečných bakterií až o 98%, to vše je podloženo laboratorními testy.

Z hlediska tvaru modelů není nabídka SILGRANIT dřezů nijak omezena, vybírat můžete z jednodřezů kulatých nebo hranatých, kde je jedním z nejoblíbenějších dřez DALAGO. Dále můžete vybírat dřezy s odkapem, zde je velmi oblíbená modelová řada FAVOS nebo řada METRA, která vyniká přesnými a  rovnými rysy na odkapové ploše. Pro ty kdo preferují opravdu obrovskou vanu dřezu máme nachystanou řadu dřezů FAVUM XL s rozměrem vany 430 x 370 mm. Rohové granitové dřezy jsou zvláštní kapitolou dřezů, jsou navrhnuty tak aby byly umístěny do rohu, kde je deska zkosená pod úhlem 45° a vybaveny odkapávací miskou a odkapem jako je například dřez ZIA 9 E. Nebo dřez BLANCO METRA 9 E určený do rohu s deskou pod úhlem 90° a vybavený dvěma vanami a velkou odkapávací plochou. SILGRANIT nabízí také řešení v podobě dvou dřezu, v různém poměru ve velikosti jednotlivých van.

 drez-granit-blanco

Jak udržovat čistit Dřez BLANCO SILGRANIT?  

Je to jednoduché, můžete používat běžné čistící prostředky, které používáte v domácnosti, nebo můžete sáhnout po prostředku BLANCO ACTIV, který doporučuje výrobce a je určen k důkladnému čištění granitových dřezů a zároveň odstraňuje zaschlé barevné skvrny například od kávy, čaje nebo ovoce. 

jak-cistit-granit

 

 

Nerezové kuchyňské dřezy

Nerezové dřezy BLANCO STEELART, jedná se o ručně vyráběné dřezy s plochým okrajem. Vyniknou především v designových kuchyních, sluší jim kombinace s pracovní deskou z kamene, žuly a také například s dvířky z masivu nebo dýhy. Na tmavších barvách jako antracit, imitace betonu a podobně vynikne jejich osobitý vzhled a ruční práce. Dřezy kategorie STEELART jsou určené pro montáž pod desku (označení “U”), do roviny s deskou (označení “F”) nebo klasicky shora na desku (označení “I”). 

Snímek obrazovky 2019-06-26 v 9.54.53

U kuchyňských dřezů STEELART je použita elegantní odtoková vypusť InFino, všechny modely jsou dostatečně hluboké pro pohodlnou práci Hloubkou 190 mm se vyznačuje hned několik modelů například ZEROX nebo CLARON. Baterie a doplňky například dávkovač lze umístit buď do pracovní desky nebo do límce dřezu a to dle typu. Celkový design dotváří drobné detaily jako dno do tvaru “X” u dřezů ZEROX nebo rohový radius 10mm u typů FLOW, JARON, CLARON a CLARON IF a rádius 0 mm u dřezů ZEROX a ZEROX IF. Vše v souladu s dokonalou péči o výsledný vzhled dřezu.

Klasické nerezové dřezy působí v kuchyni nadčasově a zároveň klasicky. Jsou velmi pevné a zároveň pružné, pokud Vám spadne na dřez například hrníček nutně nemusí dojít k jeho rozbití. Dřezy BLANCO vyrobené z nerezi jsou zároveň velmi odolné proti běžným domácím kyselinám a prostředkům jako je ocet, kyselina citrónová a samozřejmostí je i odolnost proti skvrnám od kávy, čaje nebo agresivním druhům ovoce a zeleniny - borůvky, maliny, červená řepa. U těchto materiálů, jak již název napovídá počítáme s odolností proti rzi. 

Nerezové dřezy Blanco jsou vyrobeny z nejkvalitnější oceli 18/10, která je nezávadná pro styk s potravinami. Označení 18/10 znamená, že ocel obsahuje 18% chromu, který dodá dřezu odolnost, tvrdost a také lesk, a 10% niklu, který je obsažen pro vyšší pružnost dřezu. Mezi základní přednosti tohoto nerezového materiálu patří odolnost proti korozi i při narušení povrchu dřezu, vysoká životnost, odolnost proti vysokým teplotám, snadná údržba a hygieničnost.

FLOW 5 S-IF_01-edit  blanco-steelart-edit   blanco-nerez-drez-edit

Keramické kuchyňské dřezy

Patří mezi jeden z trendů poslední doby, který se vrací do módy v kategorii kuchyňských dřezů. Kuchyně zaměřené na rustikální styl jsou ideální pro to, aby jejich dominantou byl keramický dřez. Povrch keramického dřezu je zcela hladký, proto se snadno udržuje, tato vlastnost je docílena procesem výroby. Keramický dřez je opatřen několikanásobnou vrstvou vypalované glazury. Při používání keramického dřezu se nemusíte ohlížet na jeho pevnost, nebo odolnost vůči teplotám. Keramický dřez je velmi odolný teplotám, není problém na něj odložit hrnec nebo pánev o teplotě až 280°C a pokud Vám hrnec spadne i na to je dřez vyroben. Díky použití přírodních materiálů při výrobě snese běžný náraz v domácnosti. 

Keramický dřez vyniká hladkým povrchem a je zcela odolný proti běžnému znečištění, jako je například ocet, červená řepa, káva nebo kyselina citrónová.

Jak čistit keramický dřez? Je to zcela jednoduché, poslouží Vám k tomu běžné čistící prostředky nebo čistící prostředky doporučené výrobcem - BLANCO CeraCare. Hlavně keramický dřez výrobce BLANCO je možnost ošetřit prostředkem PuraPlus, který  zabrání usazování nečistot a redukuje usazování vodního kamene.

A co konkrétní modely dřezů? Zmiňovali jsem, že keramický dřez se hodí do rustikální kuchyně, není to však pravidlo například keramický dřez AXON II 6 S v černé barvě se skvěle hodí i do moderní kuchyně. Obrovská vana s hloubkou 185 mm a rovné linie odkapávací plochy z něj dělají velmi moderní keramický dřez. Naopak keramický dřez BLANCO PANOR 60, je typický příklad do rustikální nebo venkovské kuchyně. Elegantní rádius v kombinaci s místem pro baterii a zářivě bílou lesklou barvou dělají dřez dokonalým. 

Barevné odstíny keramických dřezů jsou vzhledem k možnostem výroby u jednotlivých modelů odlišné, základem je však zářivě bílá lesklá a tu můžete najít u všech typů dřezů. Některé modely jsou doplněny o další barevné provedení jako černá, basalt, aluminium, bílá matná, magnolie nebo jasmín.

drez-keramika-nesmacivost drez-keramika-udrzba drez-keramika-odolnost