Dřezová baterie: Jakou vybrat?

drezova-baterie-uvod

Na našem blogu už jsme vám poradili s výběrem kuchyňského dřezu a na následujících řádcích jsme se zaměřili na další podstatnou výbavu kuchyně – na vodovodní baterie. Ty už dnes jsou designově velmi dobře vyladěné a mohou mít také praktické vychytávky, jak je perlátor, vytahovací sprška nebo možnost úplného sklopení.

Podle našich zkušeností zákazníci při výběru kuchyňské baterie nejčastěji řeší:

 1. Zvolit baterii stojánkovou, nebo nástěnnou?
 2. Jaké vybrat ovládání baterie?
 3. Jaký zvolit materiál?
 4. Jaká baterie se hodí do moderní kuchyně?
 5. Jakou baterii zvolit do retro a rustikálních kuchyní?
 6. Kam stojánkovou baterii umístit?
 7. Jaký tvar baterie je nejpraktičtější?
 8. Jak baterii sladit se dřezem, respektive s celou kuchyní?
 9. Jakou baterii zvolit, když mám dřez u okna?
 10. Co se hodí, aby baterie měla za vychytávky?
 11. Jak velký otvor na baterii do dřezu vyvrtat?
 12. Musím si k montáži baterie něco dokoupit?

1. Zvolit baterii stojánkovou, nebo nástěnnou?

Jednoznačně dnes vede stojánková baterie, která se umisťuje buď na plochu dřezu (v případě dnes nejžádanějších dřevotřískových pracovních desek), nebo je zabudovaná přímo do desky (u dřezů se spodní montáží).

Stojánková baterie vypadá moderněji než nástěnná a její výhodou také je, že umožňuje variabilitu uložení dřezu, zatímco u nástěnné baterie už musíte přesně vědět umístění dřezu a pohlídat si, aby baterie byla na střed. Samozřejmě ale v případě, že někdo plánuje kuchyň v rustikálním nebo retro stylu, má nástěnná baterie své opodstatnění.

2. Jaké vybrat ovládání baterie?

Nejčastější je pákové ovládání, přičemž páka může být z vrchu, nebo z boku. Podle ohlasů našich zákazníků jsou nejžádanější pákové baterie s bočním ovládání, díky němuž si baterii tolik nepokapete. Pokud je součástí baterie sprcha, přepínání je pomocí tlačítka nebo s vytahovací koncovkou.

baterie-ovladani-zboku               baterie-ovladani-sprcha

baterie-ovladani-zvrchu               baterie-ovladani-special

Samozřejmě stále jdou koupit i kohoutkové baterie, které se designově hodí do venkovských a retro kuchyní. Jejich nevýhodou je, že se většinou musí ovládat oběma rukama a jsou i náročnější na údržbu.

3. Jaký zvolit materiál?

Obdobně jako u dřezů, pokud vyberete kuchyňskou baterii od renomovaných výrobců, jako jsou Blanco a Sinks, nemusíte mít obavu o kvalitu. Používají k výrobě nerez nebo mosaz a keramické kartuše, které mají větší životnost.

4. Jaká baterie se hodí do moderní kuchyně?

V moderně zařízených kuchyních bývají nejčastější používány chromové baterie a granitové baterie. Ty jsou buď celogranitové, tedy i ovládací části mají granitový nástřik, nebo pologranitové, u nichž jsou ovládací části většinou z chromu. Jestli byste měli zájem o jinou povrchovou úpravu, k dispozici jsou samozřejmě nerezové baterie či můžete zvolit imitaci nerezu.

kuchynska-vodovodni-baterie-blanco-mili-hd-silgranit-seda-aluminium

5. Jakou baterii zvolit do retro a rustikálních kuchyní?

Stylovější jsou nástěnné baterie, ale dnes jsou pěkné retro baterie také ve stojánkovém provedení. Nejčastěji jsou mosazné, ale povrchová úprava může být i bronzová nebo měděná. Skvěle také vypadají baterie s keramickým doplňky, ať na páce nebo na kohoutcích.

kuchynska-vodovodni-baterie-blanco-sora-brousena-mosaz               kuchynska-vodovodni-baterie-blanco-tradon-brousena-mosaz

6. Kam stojánkovou baterii umístit?

Nejde jednoznačně napsat, že nějaké místo je nejlepší. Vždy záleží na typu a tvaru dřezu a také na vašich preferencích ergonomie a jestli jste praváci nebo leváci. Určitě ale nedoporučujeme dávat baterii do pracovní desky, pokud je z dřevotřísky, přechod se nedá tak dobře utěsnit jako mezi dřezem a baterií, takže časem by deska vlhla a ničila se.

Jinak je to ale v případě voděodolných pracovních desek, jako je kompakt, technistone či keramika, do nichž se dávají dřezy se spodní montáží a také baterie se zabudovávají přímo do desky.

TIP: Pokud máte levnější nerezový dřez, v němž vám baterie pořádně nedrží, protože je plech příliš tenký, doporučujeme použít podložkou pod baterii – více v sekci: Doplňky k bateriím.

7. Jaký tvar baterie je nejpraktičtější?

To nelze přesně napsat. Oblíbené jsou u zákazníků vysoké baterie (např. VITALIA, MIDA), které jsou nahoře zaoblené do půlkruhu, protože s nimi pohodlně umyjete například velké hrnce a do dřezu se vleze více nádobí.

Žádané jsou ale i nižší baterie (např. řada DARAS) které z linky netrčí a kuchyň vypadá minimalističtěji. Vzhledem k tomu, že většina baterií se dá otočit o 180° (některé modely jsou otočné i o 360°), záleží jen na vás, který tvar je pro vás pěknější. Pokud se chcete inspirovat ostatními zákazníky, klikněte do sekce: Nejprodávanější kuchyňské baterie.

kuchynska-vodovodni-baterie-blanco-mida-chrom               kuchynska-vodovodni-baterie-blanco-daras-chrom

8. Jak baterii sladit se dřezem, respektive s celou kuchyní?

Za nás je nejlepší vybírat dřez i vodovodní baterii od jednoho výrobce. Můžete si tak být jisti, že to krásně barevně sladíte, tedy například k šedému granitovému dřezu seženete ve stejném odstínu i vodovodní baterii.

Samozřejmě ale ne vždy musíte dřez s baterií barevně sladit, dobře vypadá i kontrast, například když je bílá kuchyň se světlým dřezem a k tomu jsou černé úchytky a právě i černá baterie. Vždy radíme brát kuchyň jako celek a vše mít v jednom stylu.

cerna-baterie-granit

TIP: Chcete mít saponát na umývání nádobí vždy po ruce, ale nelíbí se vám mít u dřezu postavenou nevzhlednou plastovou láhev? Řešením jsou vestavné dávkovače. U nás je koupíte v několika povrchových úpravách.

9. Jakou baterii zvolit, když mám dřez u okna?

Vybírejte z modelů, které mají v názvu F. Ty jdou zcela sklopit, a okno tak pohodlně otevřete. V případě, že máte okno výše nad dřezem, můžete použít i běžnou nižší baterii.

29850-10_kuchynska-vodovodni-baterie-sinks-mix-window-w-chrom-lesk

10. Co se hodí, aby baterie měla za vychytávky?

Samozřejmostí je perlátor na ušetření vody. U některých modelů se perlátor může pootočit, lépe se pak plní PET lahve, které se nemohou vlézt do dřezu. Stále oblíbenější jsou dřezové baterie se sprchou, díky níž si pohodlně omyjete například potraviny nebo dřez. A sprcha může být i vytahovací (například u modelů AMBIS, LEGENDA), což oceníte především při mytí plechů, když máte menší dřez.

kuchynska-vodovodni-baterie-blanco-ambis-s-nd-nerez-masiv-kartacovany-nizkotlaka

Na trhu jsou také beztlakové baterie, které jsou určené k beztlakovým ohřívačům vody (nejde je tedy použít do systému, kde je tlak). Mají funkci odkapávání při ohřevu vody díky speciálnímu perlátoru, kterým jsou osazeny.

11. Jak velký otvor do dřezu vyvrtat?

Otvor na baterii je o průměru 35 mm. K vyvrtání doporučujeme korunkový vrták, který lze upevnit do AKU vrtačky. Pokud si kuchyňský dřez koupíte u nás, otvor pro baterii nebo pro dávkovač mycího saponátu vám zhotovíme zdarma.

12. Musím si k montáži baterie něco dokoupit?

Ne, kompletní příslušenství k montáži je vždy součástí.

Přejeme vám při výběru vodovodní baterie do kuchyně šťastnou ruku a kdybyste ještě měli nějaké dotazy, napište nebo zavolejte, rádi vám poradíme.