Jak třídit odpad: 15 nejčastějších dotazů

jak-tridit-odpad

Také se vám stává, že přijdete k odpadkovému koši a přemýšlíte, jestli danou věc lze vytřídit? Nejste v tom sami. Protože nám není jedno, v jakém prostředí budou žít naše děti, sepsali jsme odpovědi na 15 nejčastějších dotazů, které se týkají třídění komunálního odpadu. Přečtení vám zabere jen pár minut a konečně budete mít jasno.

1. Proč je důležité třídit odpad?

Podle společnosti EKOKOM aktivně třídí odpad 73 % obyvatel České republiky. Díky tomu se uspoří velké množství vody, elektrické energie, sníží se uhlíková stopa – zkrátka se pomůže přírodě. Například v roce 2018 vytřídila průměrně každá domácnost 49 kg papírového odpadu, díky čemuž se zachránilo více než 2 200 000 stromů.

2. Co znamenají symboly třídění odpadu?

Je jasné, že vzhledem k pestrosti zboží není vždy jasné, kam pak obal či danou věc po použití vyhodit. Proto existují recyklační symboly (značky), které vám pomohou odpad správně vytřídit.

Mezi nejznámější symboly třídění odpadu patří:

  • Přeškrtnutá popelnice – značka informuje, že výrobek nebo obal nesmí být vhozen do běžných nádob (tento symbol bývá například u baterií).
  • Trojúhelník s plnými šipkami a číslem – značí, že obal či předmět je určen k recyklaci. Číslo označuje materiál.
  • Zelený bod – symbolizuje, že za obal byl uhrazen finanční příspěvek na zpětný odběr a jeho další zpracování recyklací.

trideni-odpadu-symbol

3. Jaké jsou kontejnery na třídění odpadu?

Žlutý kontejner na plasty

Kromě PET lahví sem patří kelímky od jogurtů a jiných mléčných výrobků, plastové tašky, fólie, sáčky, obaly od kosmetických a čistících přípravků a také menší kusy polystyrenu.

Modrý kontejner na papír

K recyklaci sem vhazujte nejen krabice a papírové obaly, ale také lepenku, časopisy, noviny, dopisní obálky, kartony od vajíček, knihy (ale bez pevné vazby).

Zelený/bílý kontejner na sklo

Zelený či bílý kontejner je určen na sklo, tedy například lahve od vína a alko a nealko nápojů, zavařovací sklenice a skleněné obaly od jídla. Patří sem také tabulová skla z oken či ze skleníku.

Oranžový kontejner na nápojové kartony

Je určen na kartony od džusů, vína, mléka a mléčných výrobků. Nemusí být vždy celý oranžový, může mít jen oranžovou nálepku.

Šedý kontejner na kovy

Nejčastěji sem lidé vhazují plechovky a konzervy, ale bez obav do šedého kontejneru můžete vyhodit také alobal, víčka od zavařovacích sklenic, hřebíky, šroubky, kancelářské sponky a další drobné kovové předměty z domácnosti. Větší kovové předměty, například trubky, hrnce či vany patří na sběrný dvůr.

Hnědý kontejner na bioodpad

Kromě trávy a listí do hnědého kontejneru patří zbytky jídel, skořápky od vajíček, kávové sedliny či podestýlky od domácích mazlíčků.

Červený kontejner na elektroodpad

Vyhodit sem můžete baterie, elektronické hračky, notebooky, fotoaparáty či mobily. Větší elektrospotřebiče patří na sběrný dvůr.

popelnice-trideni-odpadu

4. Jak na třídění odpadu doma?

Je jasné, že třídit odpad dodatečně se nikomu nechce, proto je potřeba mít doma nádoby na jednotlivé materiály a třídit již při samotném vyhazování. A do čeho?

Zvolit můžete:

  • Odpadkové koše na tříděný odpad – ať již vestavné, nebo volně stojící. Nejhezčí a nejpraktičtější je, když jsou koše ve skříňce pod dřezem (zvláště to platí pro malé byty). V nabídce jsou koše s barevným označením, aby třídění bylo co nejsnazší.
  • Velké plastové tašky – jejich výhodou je skladnost, ale nejsou tak pěkné pro oči, spíše je to řešení, když máte sklep nebo komoru. S odpadem se také více projdete, než když máte odpadkový koš přímo v lince.
  • Přepravky – mohou být ze dřeva, plastu, kovu. Opět se spíše hodí do komory či sklepa.
  • Papírové krabice – je to nejlevnější varianta, ale není tak odolná a vizuálně hezká.

Nejvíce Češi vytřídí papíru (více než 21 kg na osobu) a plastu (přes 16 kg na osobu). Proto doporučujeme na tyto obaly mít největší koše a na ostatní (kovy, sklo, směsný) stačí menší nádoby.

Na předměty a obaly, které vyhazujete méně často, například léky či baterie, doporučujeme mít plastové sáčky nebo malé krabice.

odpadkovy-kos-blanco-botton-pro-45-2-s-automatickym-vysunutim

5. Jak třídit papír?

Papírové obaly patří do modrého kontejneru, ale jak se vždy dočtete na sběrné nádobě, nevhazujte mokrý, mastný a jinak znečištěný papír. To znamená, že sem nepatří papírové kapesníky, pleny, voskovaný papír či krabice od pizzy. Bez obav lze ale vytřídit obálky s fóliovými okénky (nemusíte je vytrhávat) a papír s kancelářskými sponkami. U bublinkových obálek je potřeba vytrhnout plastovou vnitřní část.

6. Kam vyhodit ruličky od toaletního papíru?

Do modrého kontejneru s papírem.

7. Kam vyhodit kartony od mléka nebo džusu?

Do oranžové nádoby. Tam, kde nejsou, je možné vyhození do žlutého kontejneru (bývá to na něm napsané). Nevadí, když na nich necháte víčka.

8. Kam třídit polystyren?

Do žlutého kontejneru s plastem. V případě velkých kusů (například od velkých spotřebičů) je nejlepší zajet do sběrného dvora. Sem také patří stavební polystyren, který je nějak znečištěn, například zbytky omítky.

9. Kam třídit plechovky?

Pokud se jedná o plechovky od nápojů, patří do šedého kontejneru, jen je tedy vyhazujte úplně prázdné. Plechovky od barev odvezte na sběrný dvůr.

10. Kam házet konzervy?

Do šedého kontejneru s kovy.

11. Jak třídit plasty?

Plastové obaly a předměty vhazujte do žlutých kontejnerů, ale pozor musí být čisté. Například tedy plastovou nádobu od oleje je potřeba předtím vymýt vodou se saponátem. PET lahve můžete do kontejneru vhazovat s etiketou i víčkem a nezapomeňte na sešlápnutí.

12. Jak třídit sklo?

Bílé sklo patří do bílého kontejneru, barevné do zeleného. Pozor ale nepatří sem autosklo, pokovovaná skla, teploměry, zapékací mísy, varné konvice ani zrcadla. Také je škoda vyhazovat lahve, které jsou vratné, ty patří zpět do obchodu.

13. Kam házet víčka od skleněných lahví a od zavařovacích sklenic?

Můžete je vhodit spolu s lahví do bílého nebo zeleného kontejneru. Pokud víte, že jde o kovové víčko, ideálně když ho hodíte do šedého kontejneru s kovy.

14. Kam vyhodit CD?

Do směsného odpadu. Obal cédéčka lze ale vytřídit, většinou na plast a papír.

15. Co dělat s prošlými léky?

Léky určitě nevyhazujte do směsného odpadu, ale vraťte je do lékárny.

Doufáme, že pro vás následující řádky byly užitečné a pokud byste potřebovali pomoci s výběrem odpadkového koše, ozvěte se nám.