Jak vybrat nohy k nábytku?

vyber-noh-uvodni (1)

Řešíte, jestli k jídelnímu stolu zvolit samostatnou nohu nebo raději podnož neboli sestavu dvou noh? Přemýšlíte, jak dětem levně vyrobit rostoucí psací stůl? Nebo jaká je vhodná výška pro konferenční stůl? Nejen na tyto otázky na následujících řádcích najdete odpovědi.


Je k jídelnímu stolu vhodnější podnož, nebo stolové nohy?

Na to není jednoznačná odpověď, záleží na designu daného interiéru a vašem vkusu. Obecně se ale dá napsat, že stolové podnože se spíše hodí do moderně zařízeného bytu (především skandinávský, minimalistický, industriální styl), zatímco stolové nohy, ať jich je více nebo jako jedna centrální noha, do rustikálního interiéru. V případě spojených místností, například jídelny s obývacím pokojem, je lepší, když se držíte u všech stolů jednoho typu.

stolove-nohy-clanecek               stolove-podnoze-clanek


Jaké jsou další typy nábytkových noh?

Kromě noh a podnoží určených ke stolům jsou na trhu:

  • Nábytkové nožky určené pod noční stolky, skříně a komody, jejich výška bývá většinou od 100 do 200 mm.
  • Rektifikační nohy, které jsou čistě technickým prvek, jsou skryté za soklem. Využívají se především pod kuchyňské linky.

81928_nabytkova-nozka-twopin-200-mm-clanek              84459-1_nabytkova-nozka-nn34-clanek


Z jakého materiálu jsou nohy či podnože nejodolnější?

Z kovu, který je samozřejmě opatřen různými povrchovými úpravami (chrom, nikl, nerez, prášková barva,…). Z naší zkušenosti je u kovových nábytkových noh nejvhodnější pískovaná povrchová úprava, u níž není povrch zcela hladký.Tudíž se neleskne, ale je krásně matný. Mírně hrbolatý povrch také skryje jednotlivé spoje a nedokonalosti oceli.


Jaké jsou doporučené výšky pro jídelní, psací a konferenční stoly?

Samozřejmě, že výšky jsou do jisté míry individuální a jiné požadavky bude mít dvoumetrový muž a jiné metr a půl vysoká žena, ale obecně se doporučuje:

  • Pro jídelní stoly jsou vhodné nohy a podnože s výškou 710 či 720 mm.
  • Pro psací stoly je to stejné jako u jídelních stolů nebo můžete zvolit výškově stavitelné podnože, s nimiž si manuálně nebo elektronicky nastavíte výšku podle aktuálních potřeb.
  • Pro konferenční stolky se nejčastěji využívají nohy a podnože s výškou 400 mm, ale může to být i níže, třeba jen 200 mm.

elektricky-nastavitelne-stoly


Jak dětem levně vyrobit rostoucí psací stůl?

Pro děti je nejzdravější pořídit rostoucí nábytek, to ale neznamená, že musíte utratit hodně peněz za značkový rostoucí stůl. Levnější variantou je koupit desku a k němu nastavitelné nohy.

nohy-s-vekem-clanek


Jaká bývá nosnost nábytkových noh?

Určitě nemusíte mít obavu se na stůl postavit. Běžně bývá nosnost jedné nohy minimálně 50 kg. Doporučujeme ale stůl či jiný nábytek s nožkami neposunovat zatížený, spoj by se mohl vylomit.


Co dělat, když nemáte na klasický stůl doma místo?

V případě malých bytů se osvědčily skládací stoly, k nimž si pořídíte sklápěcí (skládací) nohy. Rychle si tak například vytvoříte pracovní místo v případě home officu.

80036-1_stolova-noha-camar-click-cerna-clanek


Jaké nábytkové nohy a podnože jsou nyní trendy?

Jednoznačně je v kurzu tmavá barva – černá nebo grafitová – a žádanější jsou hranaté tvary. Pro příznivce industriálního stylu máme v nabídce například stolové nohy SVEN, které jsou vyrobené z roxorových tyčí.


TIP: S kovovými nohami nebo podnožemi budou pěkně ladit tyto policové konzole a police.


 79676_stolova-podnoz-ps-kafe-clanek


Co je potřeba k montáži?

Součástí balení nohy nebo podnože jsou vždy vruty, takže k instalaci budete potřebovat pouze šroubovák a trochu času. Abyste zabránili poškození podlahy, doporučujeme přikoupit nábytkové kluzáky či filcové podložky pod nohy (pokud nejsou součástí balení). V případě že potřebujete, aby skříňka či stolek byly pojízdné, dokupte nábytková kolečka.